Trening w lesie
Trening w lesie łączy w sobie zdrowotne aspekty treningu z przebywaniem w lesie.
Treningi - nasze cele
Jest wiele powodów, by ćwiczyć Sztuki Walki. My skupiamy się na tych:
- wzmocnienie ciała
- nauka samoobrony
- poznanie technik a) pięknych b) skutecznych lub c) łączących obydwa te aspekty
- satysfakcja z rozwoju
- ruch na świeżym powietrzu, w (bliższym niż na sali) kontakcie naturą
Na treningach ćwiczymy także siły mentalne, m.in. umiejętność świadomego, dłuższego skupienia uwagi na celu, zauważanie otoczenia, oraz świadomość własnych działań. Są to umiejętności ćwiczone niejako „przy okazji", a jednocześnie często absolutnie kluczowe w innych niż treningi dziedzinach.
A mniej uchwytne cele?
Celem treningów nie są wyniki sportowe.
- Widzimy jaką wartość niesie wytrwałość i współpraca, w kontraście do wyczynu i rywalizacji.
- Cenimy ciszę i ruch, są kluczami do kreatywności.
- Rozpoczynamy naprawę świata od siebie.
- Uczymy się. Systematycznie poszerzamy zrozumienie intelektualne.
- Szukamy balansu.
To droga pełna odkryć.
Skąd pomysł by ćwiczyć w terenie?
Cały rok ćwiczymy w lesie. Z ćwiczeń na sali (kungfukomorow.pl) zrezygnowaliśmy w okresie epidemii. Systematycznie powiększamy zaplecze sprzętowe, tak, żeby wykonywać także ćwiczenia normalnie przewidziane do wykonywania na sali. Mamy światła, maty, sprzęt treningowy (np. packi, tarcze, gumy).
Zajęcia w lesie, na dużej przestrzeni pozwalają nam na ćwiczenia z długim kijem, mieczem, liną, które z kolei na sali są trudne do przeprowadzenia w większej grupie.
Shaolin to właśnie młody las.
Przebieg treningu:
- Rozpoczęcie - to krótki moment z zamkniętymi oczami. Pozwala przenieść całość skupienia na daną chwilę, a zewnętrzne sprawy zostawić na inny czas.
(ta praktyka znacznie zmniejsza kontuzyjność każdego treningu, a wykorzystać ten efekt można nie tylko w sztukach walki)
- Rozgrzewka - rozgrzewamy mięśnie, podnosiy tętno, przygotowujemy organizm do zwiększonej aktywności. W dalszej części - ćwiczenia kondycyjne, wzmacniające mięśnie oraz rozciągające.
(dodatkowo korygujemy postawę po siedzącym trybie życia, pozbywamy się skutków stresu)
W dalszych częściach odnajdziesz (zamiennie):
- Ćwiczenia kopnięć i uderzeń “w stójce” (w rzędach lub na sprzęcie - tarcze, tarczki)
- Techniki przechwytów, dźwigni i obaleń - w parach lub trójkach, na macie, lub bez maty
Można je nazwać sparingami zadaniowymi - czyli: ty mi to (symulowany atak), ja tobie tamto (obrona)
- Formy (Tygrys, Lampart, Smok) - zestaw form zwany Chan Shaolin Si - “Medytacja Klasztoru Shaolin” uzupełniony formami z innych stylów
- Ćwiczenia z bronią (drewniany miecz, długi kij, pałki “escrima”, lina), formy z bronią
- i inne!
Program techniczny
Nauczane przez nas techniki nie mają ograniczeń stylowych. Oznacza to, że w ramach naszych treningów poznasz elementy charakterystyczne nie dla jednej, ale wielu sztuk lub systemów czy sportów takich jak Wushu, Jiu-Jitsu, BJJ, Karate, Boks czy Krav-Maga.
Nasz program łączy w sobie:
- uderzenia i kopnięcia
- dźwignie
- podcięcia, obalenia, trzymania
- techniki kopnięć po wyskoku
- walkę w „stójce” i rozbudowane techniki „parterowe”
- pady, przewroty
- techniki samoobrony przed uzbrojonym i nieuzbrojonym przeciwnikiem
- sztukę walki bronią: długi kij, miecz i inne: pałki typu escrima, nunczak, tonfa
Więcej o treningu w lesie
Wzmnocnienie systemu odpornościowego
Las to harmonia.
Przebywanie w tej niej jest dla nas wzmacniające.
Przekładając na język współczestny okazuje się, że drzewa chroniąc się przed nieporządanymi (mikro-) oganizmami wydzielą tzw. fitoncydy. To prawdopodobnie one powodują wzrost (potwierdzony w badaniach) poziomu komórek NK w ludzkim organizmie. Komórki te są odpowiedzialne m.in. za zwalczanie wirusów!
Poprawa nastroju i sił psychicznych
Przebywanie i oddech w lesie pomagają na wzmocnienie nie tylko psychiki ale i ciała. Nauka sztuk walki wymaga często sporego skupienia uwagi, dzięki czemu spowalniają ścigające się myśli. Bierzące problemy siłą rzeczy odhodzą na jakiś czas na dalszy plan, co pozwala na zyskanie zdrowego dystansu do życiowych spraw.
Dochodzi też satysfakcja z wyjścia z domu! Czasem wydaje się, że to niemożliwe, żeby danego wieczoru wybrać się do lasu, bo zimno, a perspektywa opuszczenia ciepłego kocyka nie jest zbytnio pociągająca. Tutaj już po chwili czeka nagroda - okazuje się, że po paru minutach rozgrzewki warunki są wręcz wyborne, poczujesz się lepiej!
Oddech w lesie ma podobne przebadane własności. Wiąże się ze wzmocnieniem zdowia, nastroju, jasności myśli i wzmnocnienia funkcji poznawczych, oraz poziomu energii.
Zmniejszenie skutków stresu
Ruch i nauka sztuk walki wymagają z kolei mobilizacji organizmu i są naturalną metodą do pozbycia się skutków stresu (w tym nadmiaru kortyzolu) z ogranizmu, które w inny sposób nie zdajdują ujścia.
Obniżenie poziomu kortyzolu stwierdzono także w badaniach nad skutkami leśnych spacerów. Uczestnicy badań mieli także zmniejszony puls oraz ciśnienie krwi.